Zagłada Żydów. Studia i Materiały, vol. 1. R. 2005

Wydawnictwo:
Data publikacji:
2005-11-15
Język:
polski
Liczba stron:
366
ISBN:
9788363444259

Lista linków

Tylko zalogowani użytkownicy mają dostęp do linków.

Zaloguj sięZałóż konto
Legimi PL

Pierwszy numer rocznika Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN skupia się na zagadnieniu stosunków polsko – żydowskich w okresie niemieckiej okupacji.

Znalazły się tu zarówno omówienia dokonań polskiej i zagranicznej socjologii oraz historiografii na temat Zagłady, jak i studia poświęcone zagadnieniom szczegółowym. Autorzy tych publikacji reprezentują różne generacje i podejścia badawcze. Wspólnym mianownikiem łączącym ich teksty jest waga, jaką poświęcają sprawie traktowania i krytyki źródeł historycznych. Same prezentowane w tym numerze materiały źródłowe są nieco nietypowe. Obok odnalezionych niedawno listów Emanuela Ringelbluma pisanych w okresie ukrywania się przez niego po „aryjskiej stronie” Warszawy, zamieszczamy wywiady z trzema wybitnymi historykami zajmującymi się Zagładą i stosunkami polsko-żydowskimi. Dotyczą one jednak nie spraw zawodowych, lecz ich wspomnień pochodzących z okresu okupacji.

Ważną częścią pisma jest rozbudowany dział omówień i recenzji. Mamy do czynienia ze specyficznym paradoksem. Prace na temat Zagłady czy stosunków polsko-żydowskich, nawet te najbardziej wybitne albo przechodzą bez echa, lub też są skutecznie i natrętnie zagłuszane przez produkcje pseudonaukowe, lub prezentujące daleki od obiektywizmu punkt widzenia. Tendencję tę należy odmienić. Nie chodzi nam jednak tylko o funkcję informacyjną. Zależy nam tak na popularyzacji najnowszej literatury ukazującej się w kraju i za granicą dotyczącej Zagłady co na inicjowaniu krytycznej wymiany poglądów pomiędzy poszczególnymi badaczami czy środowiskami naukowymi.W numerze między innymi:

Andrzej Zbikowski o uciekinierach z masowwego grobu w Poniatowej;Dariusz Libionka o dekonstrukcji źródeł na temat Żydowskiego Związku Wojskowego;Alina Skibińska i Jakub Petelewicz o zbrodniach na Żydach w świetla powojennych procesów sądowych;Nieznane listy Emanuela Ringelbluma;Rozmowy z Israelem Gutmanem, Feliksem Tychem i Jerzym Tomaszewskim;Barbara Engelking i Jan Grabowski o Szwajcarii zamkniętej dla polskich Żydów uciekających przed Zagładą;

oraz inne w działach:

STUDIAMATERIAŁYZ WARSZTATÓW BADAWCZYCHPUNKTY WIDZENIARECENZJE I PRZEGLĄDYZ KSIĄŻEK I CZASOPISM OBCOJĘZYCZNYCHWYDARZENIA

Książki które Cię zainteresują:

Nasi użytkownicy czytali również: