Puławy i okolice. Miniprzewodnik

Wydawnictwo:
Data publikacji:
2012-06-19
Język:
polski
Liczba stron:
37
ISBN:
9788378532040

Lista linków

Tylko zalogowani użytkownicy mają dostęp do linków.

Zaloguj sięZałóż konto
Legimi PL

Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!

Puławy

Puławy przez wieki związane były z jedną z najważniejszych polskich rodzin magnackich: Czartoryskimi (nazywane są zresztą ich „rodzinnym gniazdem”). Z tego rodu wywodziły się ważne postaci dla XVIII i XIX-wiecznej Polski. Sama historia rodziny i jej dóbr puławskich nadawałaby się na kanwę niezgorszego kryminału, a już z pewnością udanego filmu sensacyjnego. Majątek przeżył niemało i niemało widział. Morderstwa, zdrady, okupacje, wielkie miłości i niespełnione nadzieje. Będąc tu, można poznać jedynie cząstkę pasjonującej historii, ale nawet chwila w Puławach przybliży przeszłość w o wiele większym stopniu niż niejeden podręcznik historii.

Ród Czartoryskich

Czartoryscy to jeden z najznamienitszych magnackich rodów książęcych w dawnej Polsce. O jego randze świadczy choćby herb - litewska Pogoń. Skąd wziął się ten symbol? Otóż założycielem rodu był Konstanty Olgierdowicz - książę na Czartorysku (od nazwy tej miejscowości na Wołyniu na Ukrainie pochodzi nazwisko rodu). Konstanty był synem wielkiego księcia litewskiego Olgierda, brata Władysława II Jagiełły i wnuka samego Giedymina. Inaczej mówiąc, ród Czartoryskich mógł się poszczycić królewskimi przodkami. Wnukami Konstantego byli Aleksander, Iwan i Michał Wasylewicze, którzy w 1442 r. otrzymali od kniazia litewskiego Świdrygiełły dobra na Wołyniu, w tym także Klewań, który stał się jedną z siedzib rodowych. Druga znajdowała się w Korzecku, jednak linia korecka wygasła na początku XIX w. Na przełomie XVIII i XIX w. rodową siedzibą stały się Puławy, wniesione przez Marię Zofię z Sieniawskich Denhoffową jako posag do małżeństwa z Augustem Aleksandrem Czartoryskim.

Książki które Cię zainteresują:

Nasi użytkownicy czytali również: