Monografie. Dyskrecjonalność w prawie antymonopolowym

Wydawnictwo:
Data publikacji:
2015-07-09
Język:
polski
Liczba stron:
601
ISBN:
9788326480454

Lista linków

Tylko zalogowani użytkownicy mają dostęp do linków.

Zaloguj sięZałóż konto
Legimi PL

Cezary Banasiński jest pracownikiem naukowym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistą w dziedzinie publicznego prawa gospodarczego; jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa gospodarczego oraz prawa Unii Europejskiej. Przez wiele lat związany był także z administracją publiczną. W latach 2000-2001 zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, gdzie odpowiadał za harmonizację prawa polskiego z prawem UE. Był też doradcą w Biurze Orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. W latach 2001-2007 pełnił funkcję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obecnie łączy pracę naukową z praktyką stosowania prawa, w tym właśnie prawa konkurencji.

W prezentowanej publikacji dokonano analizy regulacji antymonopolowych pod kątem występujących w nich luzów normatywnych kształtujących dyskrecjonalność orzekania Prezesa UOKiK. Znajdujący się u podstaw konstrukcji ustawy antymonopolowej luz normatywny ma w założeniu umożliwiać skuteczną realizację funkcji ochronnej norm tego prawa. Racjonalność takiego rozwiązania wpisuje się w ogólną tendencję upoważnienia administracji do wyznaczonych ustawą działań dyskrecjonalnych wszędzie tam, gdzie normowana materia uzasadnia i zarazem nakazuje określone typy dyskrecjonalności. Na tym tle Autor stawia pytania o specyfikę dyskrecjonalności w prawie antymonopolowym, a także jej funkcje z punktu widzenia skuteczności i jakości norm tego prawa. Odnosi się przy tym do wymogu jego niezbędnej określoności, tkwiącej w założeniach państwa prawnego. Autor prezentuje nowatorskie podejście do prawa konkurencji, ujmuje je kompleksowo i osadza w polskim systemie prawa, sytuując w kontekście wartości nadrzędnych wyrażonych w Konstytucji RP. Publikacja ta stanowi istotny przyczynek do dyskusji o prawie konkurencji na nowej - dotąd jedynie incydentalnie analizowanej - płaszczyźnie.

Monografia ma istotną wartość merytoryczną zarówno dla praktyków: sędziów, adwokatów, radców prawnych, pracowników organów administracji rządowej i samorządowej, jak i teoretykówzajmujących się prawem konkurencji.

Książki które Cię zainteresują:

Nasi użytkownicy czytali również: