Jak prowadzić działalność gospodarczą? Aspekty prawne

Wydawnictwo:
Data publikacji:
Język:
polski
Liczba stron:
394
ISBN:
9788325502362

Lista linków

Tylko zalogowani użytkownicy mają dostęp do linków.

Zaloguj sięZałóż konto
Legimi PL

Kompleksowyporadnik dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą!

Jakie koszty trzeba ponieść w sądzie rejestrowym? Który przepis określa warunki preferencyjnych składekna ubezpieczenie społeczne?Jak ustalić okresy podlegania obowiązkowymubezpieczeniom społecznym?Jak wybrać bank oferujący najkorzystniejszą ofertę?Oraz 12 innych wymogów, których spełnienie może okazaćsię niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Książka,jako jedna z nielicznych na rynku, podejmuje również ważny problem uregulowańdotyczących zawieszenia i zakończenia działalności gospodarczej oraz wymagań wzakresie oznakowania CE i systemu HACCP. Na końcu książki zamieszczonosłowniczek pojęć, wykaz aktów prawnych oraz wzory idruki najczęściej występujących dokumentów, takich jak: umowy, wnioski izawiadomienia.

Publikacja jest przeznaczona zarówno dla studentówuczelni ekonomicznych, jak i dla praktyków - osób pragnących założyć własnąfirmę, członków rad nadzorczych, menedżerów zarządzających przedsiębiorstwem,doradców biznesowych i podatkowych, radców prawnych, a także pracownikówadministracji publicznej i organów kontroli państwowej.

Ze wstępu:Podejmowanie, wykonywanie oraz ustanie działalności gospodarczej uwarun­kowane jest obowiązującymi uregulowaniami i procedurami prawnymi. Potencjalni przedsiębiorcy planujący rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej mają możliwość wyboru jej formy prawnej oraz sposobu dokonywania rozliczeń z instytu­cjami publicznoprawnymi, głównie organami podatkowymi. Po spełnieniu określo­nych przesłanek mogą liczyć także na pomoc państwa, zwłaszcza na etapie otwierania działalności. Przepisy w tej materii cechuje podejście dość liberalne, co nie oznacza braku zbędnej biurokracji. Istnieje jednak pozytywna tendencja do kompleksowego i systemowego unormowania rozwiązań w dziedzinie aktywności gospodarczej przed­siębiorców pod kątem ich przejrzystości i spójności oraz uproszczenia mechanizmów rejestracyjno-rozliczeniowych. Przejawem tego typu działań legislacyjnych są kolejne nowelizacje poszczególnych aktów prawnych w przedmiocie działalności gospodarczej, uwzględniające ogólne normy UE. Takie podejście z założenia powinno przełożyć się na eliminację uznaniowości organów administracji państwowej i wątpliwości interpre­tacyjnych przedsiębiorców, z równoczesnym pożytkiem dla samego procesu rzeczywi­stej harmonizacji poszczególnych gałęzi prawa gospodarczego.

Należy mieć świadomość, że regulacje unijne mogą wywierać w konkretnych przy­padkach bezpośredni skutek na sytuację prawną przedsiębiorców. W razie ewentual­nej niezgodności (sprzeczności) z prawodawstwem krajowym mają one pierwszeństwo w zastosowaniu (o ile są wystarczająco precyzyjne i bezwarunkowe). Wymóg prowspólnotowej wykładni przepisów krajowych traktowany jest bowiem przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) jako jeden z kluczowych obowiązków państw człon­kowskich.

Intencją autora książki jest przedstawienie i omówienie formalnoprawnych kwe­stii dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw i przedsiębiorców w obrocie gospo­darczym w myśl obowiązujących przepisów prawnych, interpretacji skarbowych oraz wykładni i orzecznictwa sądowego. Praca składa się z czterech części, podzielonych na siedem bloków tematycznych. Część pierwsza obejmuje problematykę ogólną, związaną z działalnością gospodarczą, rolą i znaczeniem w gospodarce przedsiębiorstw i przed­siębiorców, jako podmiotów praw i obowiązków wynikających z wykonywania dzia­łalności gospodarczej. Część druga ma charakter merytoryczny. Składa się z czterech rozdziałów, obejmujących prawne zagadnienia w aspekcie instytucji rozpoczynania, prowadzenia i ustania (zawieszenia lub zakończenia) działalności gospodarczej przed­siębiorstw z uwzględnieniem ich formy prawnej. W ostatnich dwóch częściach przed­stawiono koncepcję prawnokarnej ochrony obrotu gospodarczego oraz instytucji inter­pretacji skarbowej.

Książka przeznaczona jest dla osób zajmujących się teoretycznie i zawodowo za­gadnieniem prowadzenia działalności gospodarczej. Pomocna może być także w pro­cesie kształcenia studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich na wydziałach zarządzania i ekonomii oraz na kierunkach, których program nauczania przewiduje omawianą tematykę. Kompleksowe ujęcie problematyki przedsiębiorczości sprawia, że publikacja jest przydatna zarówno dla pracowników naukowych uczelni ekonomicznych i szkół biznesu, osób pragnących założyć swój biznes, potencjalnych przedsiębiorców, jak i praktyków - właścicieli, członków rad nadzorczych, menedżerów zarządzających przedsiębiorstwem, doradców biznesowych i podatkowych, a także pra­cowników administracji publicznej i organów kontroli państwowej.

Książki które Cię zainteresują:

Nasi użytkownicy czytali również: