DROGA W NIEZNANE. Kurdyjki walczące z tzw. Państwem Islamskim

Wydawnictwo:
Data publikacji:
2017-07-14
Język:
polski
Liczba stron:
69
ISBN:
9788394601041

Lista linków

Tylko zalogowani użytkownicy mają dostęp do linków.

Zaloguj sięZałóż konto
Legimi PL

Nazywają je „aniołami śmierci”. Stanowią koszmar dżihadystów wierzących, że zabici przez kobietę, nie wstąpią do raju. W armii kurdyjskich peszmergów, która rzuciła wyzwanie terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego, co trzeci bojownik jest kobietą. „Droga w nieznane” to reportaż o rewolucjonistkach z Rożawy – quasi-autonomicznego regionu w rozdartej wojną Syrii.To historia kobiet, które brały czynny udział w wyzwalaniu obszarów na granicy turecko-syryjskiej spod rządów ISIS. Kurdyjskie feministki, chwytając za broń, podejmują walkę – nie tylko w sprzeciwie wobec tzw. Państwa Islamskiego, ale przede wszystkim na rzecz swoich praw społecznych.

Nawet nam nie przychodzi do głowy, jak fascynujące rzeczy się dzieją w miejscach, o których wciąż słyszymy, ale nic nie wiemy. Na przykład w Kurdystanie. Gdzie pośrodku islamskiego morza Kurdyjki z bronią w ręku pokonały nie tylko Państwo Islamskie, ale też uprzedzenia ojców, mężów i braci.

Jacek Żakowski, Tygodnik „Polityka”, Katedra Dziennikarstwa Collegium Civitas

Wojna domowa w Syrii, za sprawą której świat zaczął mocniej interesować się Kurdami, jest konfliktem tragicznym, o wielkich konsekwencjach międzynarodowych. Choć w świecie euroatlantyckim, z powodu tzw. kryzysu migracyjnego stał się on jednym z czynników wzmagających wzrost ksenofobicznej i islamofobicznej fali, w Kurdystanie rozbudził nadzieję na samostanowienie. O Kurdyjkach z formacji YPJ i innych, uczestniczących w tym procesie, zarówno na froncie walki z Państwem Islamskim, jak i poprzez budowanie demokratycznego ustroju w Rożawie słyszymy względnie często. Jednak centralna pozycja kobiet w kurdyjskiej rewolucji bywa niekiedy prezentowana jako medialny wabik dla zachodnich, liberalnych odbiorców. Meredith Tax znakomicie ukazuje osadzenie emancypacyjnej walki kobiet w historii kurdyjskiego oporu. Oporu, który nie jest tylko wyrazem dążeń stricte politycznych, ale wielkim wysiłkiem o głębokie przekształcenie kultury. Choć książka ta jest godna polecenia wszystkim zainteresowanym czytelniczkom i czytelnikom warto podkreślić, że poznawanie nowej kurdyjskiej, feministycznej ekonomii politycznej powinno być zadaniem szczególnej wagi dla mężczyzn na różne sposoby uczestniczących w ruchach na rzecz sprawiedliwości społecznej.

dr Jacek Drozda, Kulturoznawca, autor książki „Opór kulturowy. Między teorią a praktykami społecznymi”

Książki które Cię zainteresują:

Nasi użytkownicy czytali również: